Doctor Who a vesmír, to přece patří k sobě. Hvězdárna a planetárium Brno nám tak k WHOCONU dodala celý čas a prostor.
Program v Digitáriu bude probíhat paralelně s programem WHOCONU, a to v sobotu od 20:00 do 00:00. Jelikož je kapacita omezená, je pro vstup do Digitária vyžadováno speciální vstupné. Ve VIP vstupence je nicméně vstup do Hvězdárny již zahrnut :)
Co vás v Digitáriu vlastně čeká?
Cesta za miliardou hvězd je dechberoucím vyprávěním o jednom z největších astronomických dobrodružství, do kterého se kdy lidstvo pustilo. Je o historii poznávání podoby našeho vesmíru a také o jednom z klíčových projektů Evropské kosmické agentury, na kterém se podílejí čeští vědci. Cílem projektu GAIA je narýsovat revoluční 3D mapu naší galaxie, v případě úspěchu největšího astronomického díla, které kdy lidstvo pořídilo.
Astronomové se snaží nalézt obytné světy, včetně takových, které by mohly existovat v okolí našeho Slunce. Ale jestli je najdeme, jak se tam dostaneme? Jak dlouho potrvá cesta? Jaké rakety by mohly jednoho dne dobýt tyto vzdálené prostory? Budou rychlejší než světlo?! Sen o mezihvězdných výpravách překvapí diváky cestami na palubě vesmírných lodí budoucnosti. Ty budou postaveny na zcela nových technologiích, navržených tak, aby dosáhly extrémně vysokých rychlostí, s použitím exotických raketových paliv příští generace a neuvěřitelnými technologiemi. Jak daleko se tedy vydáme?
Dnes již s velkou pravděpodobností víme, jak byli vyhubeni dinosauři. Může se tato situace opakovat? Hrozí Zemi srážka s asteroidem nebo kometou? Jak je to s černými děrami? Jsou hrozbou pro planetu Zemi? Číhá na lidstvo z hlubin vesmíru ještě jiná hrozba? Kdy zanikne Slunce? Odpovědi nejen na tyto otázky poskytne právě tato přednáška.
Přednáší Mgr. Lenka Zychová, Ph.D z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky MU - Stránky doktorky Zychové
Černé díry, bizarní kosmické objekty, jsou místy, kde si čas a prostor vyměňují místa, kde lze pozorovat budoucnost našeho vesmíru a kde je snad i možno proplout do jiných vesmírů. Extrémně silná gravitační pole černých děr zakřivují prostoročas tak, že šíření světla je zcela odlišné od naší bezprostřední zkušenosti. Přednáška je věnována superpočítačovým simulacím a vizualizacím vzhledu oblohy virtuálního pozorovatele putujícího do hloubky gravitačního pole extrémně rychle rotující Kerrovy černé díry až k jejímu horizontu událostí.
Přednáší RNDr. Pavel Bakala, Ph.D. z Ústavu fyziky Slezské univerzity v Opavě.
Program v Digitáriu bude ještě (především časově) upřesněn!